Esenyurt’ta DEM Partili grup MHP bayrağı asılı evi taşladı!

31 Mart yerel seçiminde DEM Parti’den Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkı, Adalet Bakanlığı’nın itirazı üzerine geri alınmıştı. Karara tepki gösteren DEM Partililer, Van ve Güneydoğu’daki birçok ilde protesto gösterisi düzenledi, sokakları ateşe verip; taşkınlık çıkardı. 

MHP BAYRAĞININ ASILI OLDUĞU EVE SALDIRDILAR!

Doğu ve Güneydoğu’daki iller olmak üzere yurdun dört bir yanında protestolara başlayıp sokağa dökülen DEM’li grup İstanbul’da da izinsiz gösteri düzenlemek istedi.

Grup, polis ekiplerinin “Dağılın” ihtarına uymazken meydanda arbede yaşandı.

Bir süre sonra Aşık Şenlik Caddesi’ne giden kalabalık, sokakta çöp konteynerlerini ateşe vererek caddeyi kapattı.

Cadde üzerindeki MHP bayrağı asılı olan bir vatandaşın da evini taşlayan grup, polis ekiplerinin müdahalesinin ardından dağıldı. Yaşanan o anlar ise çevredeki vatandaşların cep telefonu kamerasına anbean yansıdı.

NE OLMUŞTU?

DEM Parti’nin adayı Abdullah Zeydan, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde 245 bin 573 oy alarak yüzde 55.48 oranıyla kazanmıştı. AK Partili aday Abdulahat Arvas ise 120 bin 147 adet oyla, yüzde 27.51 oranında kalmıştı. Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkı, Adalet Bakanlığı’nın itirazı üzerine geri alınmış ve Yüksek Seçim Kurulu ise DEM Partili Zeydan’ın yerine Abdulahat Arvas’ı belediye başkanı olarak belirleyip mazbatayı AK Partili isme vermeyi kararlaştırmıştı. 

BİRÇOK İLDE SOKAĞA DÖKÜLDÜLER

Mazbatanın AK Partili adaya verileceği açıklanınca DEM Partililer protesto gösterileri düzenlemişti. Van, Batman, Siirt ve Hakkari’de düzenlenen gösteriler nedeniyle sokaklar savaş alanına dönmüş ve çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Olaylar İstanbul’a sıçradı.

MAZBATA DEM PARTİLİ ZEYDAN’A VERİLECEK

YSK, DEM Parti’nin mazbataya ilişkin itirazıyla ilgili dikkat çeken bir karara imza attı. Partinin itirazını kabul eden Kurul, mazbatanın 7 üyenin kabul, 4 üyenin ret oyu ile Abdullah Zeydan’a verilmesine hükmetti.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir